Grając w grę nie tylko wymieniamy nazwę zwierzątka, które nam przypadło w danej rundzie. Mówimy o tym zwierzątku całe zdanie.
Narysowałam schemat, taki jak na zdjęciu, żeby łatwiej było uczniom wymyśleć jakieś zdanie, i żeby te zdania nie powtarzały się.
(A dlaczego ta kartka jest taka wygnieciona, a pismo tak niedoskonałe? Bo dziś już była wykorzystana, pracowała z grupą :) Zwykle też rysuję taki schemat na bieżąco, przy uczniach.)
Ten schemat daje uczniom pomysły i podpowiada strukturę.
Grupa zna kolory. Wprowadziłam czasownik „be”. Dodałam przymiotniki opisujące, takie jak długi/krótki, mały/duży, szybki/wolny. Nauczyłam części ciała (moje pomysły na ten temat znajdziecie we wpisie „Potworki”). Za nami też czasownik „mieć”. A po nim „umieć” i słownictwo dotyczące czynności.
Co te elementy mogą mieć wspólnego? Jeśli Wasze grupy to potrafią, to dziś pokażę Wam mój pomysł na powtórzenie, połączenie, rozszerzenie tych elementów i wykorzystanie ich we wspomaganej dłuższej wypowiedzi. A jeśli to dopiero przed Wami – może wykorzystacie ten pomysł w przyszłości.
Spójrzmy wstecz na to, czego już nauczyliśmy.
Jakim zasobem słownictwa i struktur dysponujemy? A jeśli zaczynamy od zera, to jakie zbiory słów i struktur możemy nabudować.
Otóż…
Któż nie lubi zwierzątek! Zwierzątka to taki wdzięczny temat. Zupełnym przypadkiem kupiłam kiedyś taką zupełnie prostą i zupełnie nieanglojęzyczną grę. Początkowo korzystałam z niej tylko na zajęciach z młodszymi dziećmi, ucząc nazw zwierząt. Potem pomyślałam, że można to przekuć w rozbudowane zadanie, a nawet w prezentację o wybranym zwierzątku.
Ważny jest zarówno plan (dla nas) jak i wizualna pomoc (dla ucznia). Z dorosłymi na niższych poziomach też robię coś podobnego, tylko zamiast zwierzątek wykorzystuję np. nazwy zawodów. A zmieniając w schemacie struktury językowe na te bardziej zaawansowane, korzystam z nazw znanych firm i określeń takich jak „został założony”, „mieści się w”… Schemat jest ten sam, a pomysłom nie ma końca :)
Co o tym myślicie? Ułatwia naukę, mówienie, pracę? A może macie inne, podobne, lepsze pomysły?
Po mojej grze (ale może być też po innej, albo zamiast) każdy uczeń wybiera sobie zwierzątko i opowiada o nim ile tylko potrafi. W niektórych grupach najpierw opowiadam ja, modeluję. Jeśli lubicie system punktów i rywalizacji, to za każde zdanie/informację można przyznawać punkt. Można też zrobić z tego konkurs w mini-grupach, kto powie więcej zdań, poda więcej informacji (pamiętając jednak, że zasadą jest, iż każdy z grupy uczestniczy w mówieniu, a nie tylko we wspólnej pracy w zbieranie pomysłów i w przygotowaniu do mówienia).
Jeśli nie macie podobnej gry, można wykorzystać dowolne rysunki lub zdjęcia zwierzątek, a nawet figurki czy pacynki – co macie, co lubicie. W mojej wersji liczba mnoga to zbiór trzech identycznych zwierzątek, bo na uzbieranie takiego nastawiona jest gra, której rysunki wykorzystuję, ale mogą to być pary. To co ważne, to podpowiedzi, schemat wypowiedzi. Ja dzielę też moją kartkę na pół, i czasem to zadanie też robię w dwóch podejściach: najpierw liczba pojedyncza, potem liczba mnoga.
I co w tym ciekawego? To, że zaczynając planowanie lekcji od myśli „o czym mogliby opowiedzieć?” lub „jak to zrobić, żeby mówili?”, od narysowania (na razie dla siebie) takiego schematu, decydujemy (i planujemy) co mogą zawierać kolejne jego gałęzie, ile ich może być (również w etapach) – czyli rysując taki graf, planujemy kolejne tematy w rozbudowany, rozłożony w czasie sposób, a długoterminowy cel jest spójny i praktyczny. A także (przede wszystkim) to, że nasi uczniowie mówią, opisują, prezentują, wykorzystują różne struktury. Nierzadko dostrzegają też wtedy, że dużo już potrafią.
Nasze produkty charakteryzują się uniwersalnością oraz niepowtarzalną grafiką robioną na zamówienie u ilustratorów z różnych stron świata. Połączenie naszej wiedzy i kreatywności pozwala nam kreować materiały, dzięki którym Wasi uczniowie w sposób naturalny i niewymuszony poszerzą swoją wiedzę oraz wykorzystają ją w praktyce.
NEWSLETTER
Copyright 2021. SKLEP LANGTOWN ONLINE. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Projekt i realizacja: KK MARKETING&DESIGN
Czy na poziomie bardzo podstawowym można stworzyć samodzielną wypowiedź? Albo prezentację? Przy odpowiedniej pomocy – można!
Czy planując lekcję, można od razu zaplanować hurtem dłuższy ciąg lekcji, o różnych tematach? Też można!